Засоби моделювання: формальна мова описання поведінки клітинних автоматів
DOI:
https://doi.org/10.20535/1560-8956.41.2022.271327Ключові слова:
мова інструкцій, клітковий автомат, моделюванняАнотація
Об’єктом дослідження є формальна мова описання поведінки клітинних автоматів. Основні завдання: 1) описати безліч можливих подій, які може пережити клітка у клітинному автоматі; 2) визначити можливі атрибути, які можуть викликати ці події (перенаселення/нестача населення призводить до смерті, сусідній осередок має стан, що впливає на наступний стан поточного осередку тощо); 3) описати мову, що описує зв'язки між станами та подіями. Було розроблено програмне середовище для клітинних автоматів та проведено дослідження існуючих правил для клітинних автоматів для того, щоб дізнатися про події, які відбуваються з коміркою, та атрибути комірки, які можуть призвести до цих подій. Таким чином було знайдено інформацію, необхідну для побудови термінального словника мови. Потім було визначено головний нетермінальний символ мови та граматичні терміни, з яких вона складається. Таким чином, було визначено граматичну структуру формальної мови та обґрунтовано будову автомату, що розпізнає граматику. Це дало можливість розпізнавати речення, написані неформальною мовою, та інтерпретувати письмову інформацію.
Бібл. 3, іл. 4, табл. 1.
Посилання
Wolfram S. (n.d.). WOLFRAM ATLAS: CELLILAR AUTOMATA. Retrieved from http://atlas.wolfram.com/01/01/.
Shkilnyak S. Expressiveness in algebraic systems. Arithmetic predicates, sets, functions. In Academic Council of the Interregional Academy of Management staff (Ed.), FORMAL MODELS OF ALGORITHMS AND ALGORITHMICALLY CALCULATED FUNCTIONS (4th ed., pp.63). Kiev., Ukraine: Publishing house “Personnel”.- 2009.
Martynenko B.K. Formal grammar definitions. In E. A. Hirsch (Ed.), Languages and broadcasts (2nd ed., pp.14). St. Petersburg, Russia: ST. PETERSBURG UNIVERSITY PUBLISHINH HOUSE. - 2013.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у нашому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована нашим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у нашому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення рукопису роботи авторами в мережі Інтернет (наприклад, на arXiv.org або на особистих веб-сайтах). Причому рукописи статей можуть бути розміщенні у відкритих архівах як до подання рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання. Це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії, позитивно позначається на оперативності ознайомлення наукової спільноти з результатами Ваших досліджень і як наслідок на динаміці цитування вже опублікованої у журналі роботи. Детальніше про це: The Effect of Open Access.