Модифікована схема розв’язання задачі багатокритеріального вибору на прикладі вибору постачальників для закладів аптечної мережі
DOI:
https://doi.org/10.20535/1560-8956.41.2022.271347Ключові слова:
задача багатокритеріального вибору, метод аналізу ієрархій, TOPSISАнотація
В роботі розглядається задача багатокритеріального вибору на прикладі вибору постачальників лікарських препаратів та виробів медичного призначення для закладів аптечної мережі. Для розв’язання задачі прийняття рішень
запропоновано модифіковану схему застосування методу аналізу ієрархій в комбінації із методом TOPSIS. Така комбінація обумовлена особливістю постановки задачі, коли локальний вплив альтернатив на досягнення мети задачі може бути краще оцінений не за результатами безпосередніх парних порівнянь альтернатив, а на основі об’єктивних
оцінок цих альтернатив за множиною критеріїв. В цьому випадку для визначення локальних пріоритетів альтернатив застосовується метод багатокритеріального прийняття рішень TOPSIS. Наведено ілюстративний приклад застосування
запропонованої схеми до розв’язання задачі вибору постачальників лікарських препаратів для закладів аптечної мережі. Зроблено висновок про перспективність застосування розробленого алгоритму в системі підтримки прийняття рішень в управлінні аптечними мережами.
Бібл. 5, іл. 3, табл. 7.
Посилання
Saaty, T. L. The Analytic Hierarchy Process. New York: McGraw Hill, 1980.
Tzeng, G.H., Huang, J.J. Multiple attribute decision making. Methods and applications: Chapman and Hall/CRC, 2011.
Тоценко В.Г. Методи та системи підтримки прийняття рішень. Алгоритмічний аспект.– К.:Наукова думка, 2002.
Sotoudeh-Anvari, A. The applications of MCDM methods in COVID-19 pandemic: A state of the art review / Applied Soft Computing, Volume 126, 2022, 109238, ISSN 1568-4946, https://doi.org/10.1016/j.asoc.2022.109238.
Cicciù, B., Schramm, F., Schramm, V. B. Multi-criteria decision making/aid methods for assessing agricultural sustainability: A literature review / Environmental Science & Policy, Volume 138, 2022, P. 85-96, ISSN 1462-9011, https://doi.org/10.1016/j.envsci.2022.09.020.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у нашому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована нашим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у нашому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення рукопису роботи авторами в мережі Інтернет (наприклад, на arXiv.org або на особистих веб-сайтах). Причому рукописи статей можуть бути розміщенні у відкритих архівах як до подання рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання. Це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії, позитивно позначається на оперативності ознайомлення наукової спільноти з результатами Ваших досліджень і як наслідок на динаміці цитування вже опублікованої у журналі роботи. Детальніше про це: The Effect of Open Access.