Дослідження системи управління конвертерного процесу за енергозберігаючою технологією
DOI:
https://doi.org/10.20535/1560-8956.25.2014.38807Ключові слова:
киснево-конвертерний процес, металевий брухт, ПІД-регулятор, регулятор нечіткої логіки, Matlab, Simulink, імітаційне моделюванняАнотація
В роботі було складено дві системи управління з ПІД та регулятором нечіткої логіки. Синтез систем управління і оптимізацію параметрів регуляторів проводили в системі Matlab, Simulink.
Встановлено, що для економії енергоресурсів при застосуванні киснево-конвертерного процесу, можна використати внутрішні джерела тепла, а саме тепло, яке виникає при допалюванні до . Підвищення останнього можна досягти шляхом регулювання відстані фурми над рівнем розплаву.
Об’єкт управління описали класичною передаточною функцією коливальної ланки другого порядку, коефіцієнти якої залежать від часу і змінюються в залежності від періоду продувки.
Для зменшення похибки при використанні ПІД-регулятора було введено в систему блок адаптації. Оптимізацію нечіткого регулятора виконували шляхом зміни виду функцій приналежності й кількості термів по кожному з параметрів.
Результати моделювання показали, що середньоквадратичне значення похибки при використанні НР склало 0,5 , що значно менше ніж у ПІД-регулятора з адаптацією.
Посилання
Основи металургійного виробництва металів і сплавів / за ред. Д. Ф. Чернеги, Ю. Я. Готвянського. – К.: Вища школа, 2006. – 503 с.
Бойченко Б.М. Конвертерне виробництво сталі: теорія, технологія, якість сталі, конструкції агрегатів, рециркуляція матеріалів і екологія / Б. М. Бойченко, В. Б. Охотський, П. С. Харлашин: – Дніпропетровськ: РВА „Дніпро-ВАЛ”, 2004. – 454 с.
Богушевський В. С. Керування конвертерною плавкою в умовах енергозберігаючої технології / В. С. Богушевський, К. М. Зубова, В. Ю. Сухенко // Наукові вісті НТУУ «КПІ». – 2011. – №5. – С. 65 – 69.
Охотский В. Б. Использование многоканальных фурм в сталеплавильных процесах. Конвертер. / Охотский В. Б. // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 2011. – №2. – С. 28 – 29.
Богушевський В. С. Математичне моделю¬вання конвертерного процесу за енергозбе¬рігаючою технологією / В. С. Богушевський, К. М. Зубова // Технологічні комплекси. – 2013. – № 2 (8). – С. 32 – 38.
Зубова К. М. Енергозберігаюча модель контролю окисненості шлаку // Матеріали ХІ міжнародної науково-практичної конференції «Спеціальна металургія: вчора, сьогодні, завтра», 18 квітня 2013 р., Київ. – С. 210 – 216.
Богушевський В. С. Управління конвертерною плавкою в режимі енергозбереження / В. С. Богушевський, К. М. Зубова // Научно-техническая информация. – 2013. №1. – С. 52 – 56.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у нашому журналі.
2. Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована нашим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у нашому журналі.
3. Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення рукопису роботи авторами в мережі Інтернет (наприклад, на arXiv.org або на особистих веб-сайтах). Причому рукописи статей можуть бути розміщенні у відкритих архівах як до подання рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання. Це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії, позитивно позначається на оперативності ознайомлення наукової спільноти з результатами Ваших досліджень і як наслідок на динаміці цитування вже опублікованої у журналі роботи. Детальніше про це: The Effect of Open Access.